Butik Mağazalarda Satış Arttırma Yöntemleri

Günümüz dünyasında gereklilikleri doğuran ihtiyaçlardır. Bu ihtiyaçların temelinden olan giyim için ise bir çok çeşitlilik sunan firma, mağaza,butik bulunmaktadır. Skalası oldukça geniş olan bu sektörde ayırt edici olmak önemli bir unsurdur. Bu farkındalığı sağlayan butik mağazalar yaygın olarak artış göstermekle birlikte sektöre kararlı bir giriş yapmıştır. Tercih edilirliği oldukça fazla olan butik mağazaların kendi sektör ve eşgüdümde ki mağazalarla rekabetleri olduğu gibi, kendi içlerinde de bir rekabet söz konusudur. Sektörü bir pasta olarak tanımlayacak olursak %80’lik kısmını mağaza ve büyük ölçekli tekstil firmaları olarak düşünebiliriz. Peki butik firmalara düşen %20’lik dilim ise pastada daha fazla yer edinebilmek için ne yapmalı? Öncelikli olarak hitap edilecek kitle belirlenmelidir. Genellikle giyim ve aksesuar olarak çeşitlilik sunan butik mağazalarda vitrin dizaynı çok önemlidir. İyi bir marka yaratmak veya farkındalık kazanmak için dikkat çekici tasarımı olan bir vitrin tasarlanmalıdır.Satılan ürün ise güncel moda trendiyle uyumlu olmalı içerisinde bulunulan mevsim çeşitliliğini ve rengini yansıtmalıdır. Müşterileri tanıyıp devamlılık sağlamak ve daha da büyümeyi amaçlayan butik mağazalar ise kişiye özel tasarım ve imkanlar sunabilir. Ürünlerdeki kumaş ve dizayn tasarımı müşteriye sunulabilir bu sayede hem satış hem de butik mağazanın prestijini arttırarak sektördeki payını oldukça genişletmiş olur.


Satışları arttırmak için nasıl bir yöntem izlenebilir?

Butik mağaza ürünlerinde bir diğer ayırt edici özellik ise kalitedir. Ürün ne kadar kaliteli ve kullanışlı ise tercih edilebilirlik oranı da o kadar fazladır. Kaliteleyi belirleyen unsurları ise kategorik olarak ele alabiliriz. Örneğin; giyim sektöründe hizmet veren bir mağaza için kumaş türü, dayanıklılığı, kullanılan ip,işlemeler kaliteyi belirleyen unsurlar arasında gösterilebilir. Bununla birlikte ilk etapta uygulanan indirim, promosyon ve reklamlar müşteri çekmekte ve satışları arttırmada uygulanan politikalardandır. Satışları arttırabilmek için gereken veya dikkat edilmesi gerken noktaları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.Vitrin nasıl olmalı?

Vitrin bir butik mağaza tercihinde ilk aşamada en dikkat çekici unsurdur.Önceliklli olarak vitrinde yer alan ürünler en çok satılan ve ya özel tasarım olarak sınıflandırılarak dizilebilir.Bunun yanında kullanılan renklerde müşteri çekmek için önemlidir. Örneğin bir butik giyim mağazasında mevsimlere göre renk tonları belirlenmeli ve renkler kendi içinde bir bütün oluşturmalıdır. Özel günlerde (sevgililer günü,anneler günü) değişik dekorasyonlu süslemeler yapılmalı ve belirlenen tasarımlar bu günlerin içeriğine uygun olmaldır. Vitrindeki ürünler gelişi güzel raflara dizilmemeli belirli bir nizama göre yer almalıdırlar. Zengin bir vitrin iştahlı müşteri çeker.Bu yüzden içerideki tüm ürünlerin ve tarzlarının ifade edilebileceği şekilde tasarlanmalıdır, müşteri vitrine baktığında içerideki ürün çeşitlliği hakkında fikir sahibi olabilmelidir.
İç dekorasyon nasıl ilgi çeker?

>Butik mağazada vitrin kadar iç dekorasyonda müşteri memnuniyetinde önemli bir yere sahiptir. Unutulmamalıdır ki sergi ne kadar görsel zekaya hitap ediyor ise o kadar akılda kalıcı ve dikkat çekici olur.Bunun için gerekli iç dekorasyon ürünlerine göz atacak olursak:

 • Manken kullanımı
 • Şık ışık tasarımları
 • Mekan tasarımı (ahşap, yuvaralak)
 • Duvar ve yer renklendirmeleri
 • Dikkat çekici aksesuarlar
 • Kabin tasarımı
 • Aynalar
 • Hangi renkler tasarımda dikkat çekici olur?

  Renkler ilk oluşan algıda çok önemlidir. İnsanların duygusal zekalarını ön plana çıkarmakta ve bu doğrultuda hareket etmelerini sağlamaktadır. Alışverişi tutku edinen insanlarda da belirleyici en büyük etkenlerden biri de renktir peki en çok ilgi duyulan renkler nelerdir veya renk bütünlüğü nasıl sağlanabilir? Renklerin dünyasına göz attığımızda bizde uyandırdıkları çağrışımlara göz atarak bu sorulara yanıt bulabiliriz.

 • MAVİ :

  Genellikle insanda huzur ve rahatlık hissi uyandıran bu renk spor giyim aksesuar , ayakkabı mağazaları için uygun bir renk olabilir.

 • KIRMIZI:

  İnsanın iç dünyasındaki en heyecanlı güdüleri harekete geçiren bu renk ise şevhetin ve tutkunun rengi olarak tanımlanabilir. Şık kadın giyim butiklerinin vazgeçilmezi olan bu renk aynı zamanda yiyecek sektöründe açlık hissini tetiklediği ve bulundupu yerde çekiciliği fazla olduğu için gıda sektörü için çok uygundur.

 • YEŞİL:

  Para ve prestijin rengi olan yeşil ise güven uyandırmak isteyen butik mağaza vitrinlerinde doğru tercih olabilir.

 • TURUNCU

  Daha çok enerjikliliği, canlılığı simgeleyen bu renk ise çocuk butik mağazalarında kullanılabilir.

 • Sosyal medya butik mağazıcılıkta neden önemli?

  Günümüzdeki istatisliklere göre Türkiye’de 38 milyondan fazla aktif sosyal medya kullanıcısı var. Bu oran giderek artmakla birlikte reklam ve müşteriye ulaşım açısından en çok tercih edilen kanallardan biridir. Gerek müşterinin geri dönüşünün tartılabileceği gerekse anında ürünün kolaylıkla incelenebilir olması tercih edilebilirlilik oranınıda arttırmaktadır.

 • Peki geri dönüş sağlanabilmesi için nasıl kullanılmalıdır?

  Ürünler reel bir şekilde yansıtılmalı, ve ürünler her boyuttan incelenebilmelidir.Aksi taktirde güvenirlik zedelenir ve olumsuz geri dönüşler alınır. Fiyat bilgileri ürünün özellikleri ürün açıklamasında belirtilmelidir. Aktif olarak kulanılmalı ve sorulan sorulara anında cevap verilebilmelidir. Müşterimemenuniyeti bu platformda da oldukça önemlidir zaman zaman promosyonlar, kampanyalar, çekilişlerle müşteri memnuniyeti arttırılabilir ve bu sayede devamlılık sağlar.

 • Personelin müşteri üzerindeki etkisi nedir?

  Bir butik mağazada öncelikli olarak personelin samimiyeti dikkat çeker. Ürünü satabilmek için kırk takla atan değilde ürün hakkında radikal yorum yapan personel daha çok memnuniyet bırakır. Güler yüzlü olamsı için kaçınılmaz kurallar arasındadır. Personelin enerjisi doğrudan müşteriyi etkileyebiliceği gibi enerjik , dinamik bir personelin ürünü pazaralamadaki etkisi büyüktür. Giydiği kıyafetler ve bakımlı olması da müşteriyi olumlu şekilde dönüt sağlamasında etkilemektedir.


  Müzik seçimi nasıl olmalıdır?

  Bir butik mağazanın olmazsa olmazı müziktir. Müzik insanın duygusal zekasının ön plana çıkardığı için doğrudan güdüsel hareket etmesini sağlayacaktır. Aynı zamanda müzik tercihi mağaza da satılan ürün hakkında az çok fikir edinmenizi sağlar. Örnek vericek olursak markalaşmış tüm mağazalar insanları alışverişe daha çok teşvik edebilmek için genelde ruh dinlendirici olarak tasvir edilen kalsik müzik tercih ederler, daha çok orta yaş kesimine hitap eden bu mağazalar müşteriyle arasında iyi bir sinerji oluşturur. Daha genç kesime indiğimizde ise günümüz pop şarkılarının yoğun olarak çalındığı butik mağazalar müzik zevklerine hitap ettiği için o mağazanın tercih edilirliğini arttırır ve bu şekilde olumlu dönüşler sağlanır.


  İlk etepta güvenirlik konusunda sıkıntı yaşayan firmalar ise doğru Pazar yerinde yer alarak yükseliş gösterebilirler.Bir sonraki makalemizde Pazar yeri neden gerekli sorularınıza cevap bulabilirsiniz.

  Yorum Yazın


  isminiz:
  E-posta:
  Mesajınız: