Damatlık Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Damatlık seçimi her zaman gelinlik seçimlerinin arka planında kalsa da en az gelinlik seçimi kadar önemlidir. Doğru seçilmiş damatlık size bir anda büyük bir hayran kitlesi oluşturabilir. Damatlığınız eş adayınızın zarafetine kuğu gibi süzülen beyazlığının yanında sönük kalmamalıdır. Sizde bir o kadar dikkat çekici ve karizmatik olmalısınız. Peki bunun için nasıl bir yol izlemelisiniz nasıl seçimler yapmalısınız birlikte bunları inceleyeceğiz.

Damatlık Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Damatlığınızı alırken takım elbisenin veya smokinin nasıl dikildiğine bakın koltuk altı kol manşetlerinde herhangi bir uç noktasında dikiş izi veya makas kesiklerinin olup olmadığına dikkatlice bakın eğer damatlığınızı kiralayacaksanız yukarıda yazmış olduğumuz durumlara daha fazla dikkat ve özen göstermeniz gerekir. Damatlığınızın takım elbisesi ve smokinini diktirmek istiyorsanız diktireceğiniz tasarımcının daha önce dikmiş olduğu tasarım modellerini gözden geçirmeniz gerekir. Daha önce dikilmiş bir modeli giyip üzerinizde nasıl durduğu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Takım elbisenizin ve smokininizin kumaş kalitesine dikkat ederek seçimlerinizi bu yönde yapabilirsiniz.

CEKET

Ceketinizin en püf noktası aslında üzerinize pot olmayacak şekilde cuk diye oturmasıdır. Ceket seçiminizi kendi vücut ölçülerinizi ölçerek seçin.İyi bir ceket seçimi aynı zamanda üzerinizde bulunan smokinin modelini de ortaya çıkaracaktır. Kol kısımlarının kol boyunuzdan biraz daha kısa olmasına özen gösterin ve kol düğme seçimlerinizi yapın.Son olarak ceketi deneyip rahatlığını kontrol edin.

GÖMLEK

Gömlek seçiminde herhalde en önemlisi renk seçimidir. Seçimde iyi bir renk takım elbisenize oldukça farklı bir hava katacaktır. Ceket kısmında bahsettiğimiz gibi gömlekte de önemli kısımlardan biri kol uzunluğudur bu duruma dikkat edip seçimlerinizi bu yönde yapmaya çalışın.

YELEK

Takım elbisenizin içine ekstradan yelek seçiminde bulunacaksanız eğer yeleğinizin takımın duruşunu bozmaması adına olabildiğince ince kumaşlı olmasına dikkat edin. Yeleğinizi pantolonla bir bütünmüş gibi göstermek için de renk seçimi ve pantolon dokusunu da göz önünde bulundurarak seçimler yapın.

KRAVAT

Kravat seçimi gömleğe göre şekil aldığı gibi eş adayınızla aranızdaki en büyük uyum fırsatlarından biridir. Eş adayınızın kostümüne göre seçimler yapmanız aranızdaki uyumu artıracak ve harika bir görüntü oluşturacaktır. Kravatınızı seçerken kumaş kadifesine dikkat edin çok yumuşak dokulu kravatlar çabuk deforme olduklarından seçimlerinizi biraz daha kalın kravatlardan yana kullanabilirsiniz.

PANTOLON

Pantolon en önemli detaylardan biridir size en büyük rahatlığı sağlayacak olan da pantolondur. Seçimlerinizi yaparken mutlaka ve mutlaka kumaş kalitesine bakarak yapın ve alacağınız pantolonu denemeden içinde hareket etmeden kesinlikle satın almayınız. Pantolonun bel kısmına dikkat edip belinizi sıkıp sıkmadığına bakın daha sonra pantolonun üzerinize tam oturacak şekilde ayarlamalar yapın eğer bacak boyu uzun geliyorsa giyeceğiniz ayakkabıyı da göz önünde bulundurarak belirli ölçümler yaptırıp devamını tasarımcınıza bırakın.

AYAKKABI

Takım elbisenizin altına seçeceğiniz ayakkabı sizi daha ciddi ve gösterişli göstermesi adına siyah olmalı ve yapı olarak ta rugan veya ince deriden oluşan bir deri modeli seçilmelidir. Ayakkabınızın ayak numaranızla olan uygunluğuna dikkat edip birkaç kez denedikten sonra satın alın.

MENDİL

Takım elbisenizin hemen göğüs hizasında yer alan ince bir ayrıntıya sahip olan mendil bir anda takım elbisenize farklı bir hava katacaktır.Mendil seçiminizi beyaz saten veya ipekten yana kullanabilirsiniz.Eş adayınızın kostümüne uygun bir renk veya ufak bir çiçekte tercih edebilirsiniz.

SMOKİN

Tartışmasız en şık erkek kıyafeti olan smokin senelerdir tüm davetlerde en gözde kostümler arasındadır. Eğer seçiminizi smokinden yana kullanacaksanız dikkat emeniz gereken çok detay vardır. Peki bu detaylar neler gelin birlikte inceleyelim...

Smokin Ceketi

Smokin ceketi genel olarak saten olarak satışa çıkmıştır daha sonra parlak veya yarı mat olarak satıştaki yerini almıştır. Yaka, smokinin en değişken ve önemli kısımlarından biridir. Ceket yırtmaçsız ve cepleri kapaksız olmalıdır.

Smokin Ceket Düğmeleri

Ceketle aynı renk ve dokudan olması sizin için iyi bir seçim olacaktır ancak illa farklı bir seçim yapacak olursanız eğer parlak fantezi siyah düğmede kullanabilirsiniz. Kollar da sadece birer düğme bulunmalıdır.

Smokin Gömlek

Smokin gömlek özel gömleğiyle giyilir. Daha sert durması için kol ve yaka kısmı pikeli tercih edilebilir. Kol ve yaka kısmındaki detaylar size daha resmi bir görüntü katacaktır. Gömlek seçimi yumuşak veya pamuklu olabilir. Genellikle smokin gömleğine Atatürk yaka denilen tarz kullanılır. Smokin gömleğinde kol düğmesi şarttır.

Smokin Papyon

Papyon seçiminiz ipek veya satenden yana kullanabilirsiniz. Papyon denince aklınıza gelen ilk renk illa siyah olmasın farklı renkleri de tercih edebilirsiniz örneğin bordo, lacivert veya koyu lacivert gibi renkler size daha iyi bir hava katacaktır.

Smokin Kuşak

Kuşak seçimlerinizi yaparken siyah, bordo, lacivert veya koyu lacivertten yana kullanabilirsiniz. Kuşağınız mutlaka papyon ve smokine uymalıdır.

Smokin Ayakkabı

Ayakkabı seçimini her zaman siyahtan yana kullanmaya çalışın asilliğinize asillik katacak olan ayakkabınızı rugan veya siyah ince deriden yana da kullanabilirsiniz. Yukarıda ayakkabı kısmında yazmış olduğumuz gibi ayakkabınızın ayak numaranızla olan uygunluğuna dikkat edip birkaç kez denedikten sonra satın alın.

Smokin Çorap

Çorap seçimi yapacaksanız eğer seçiminizi siyah saten çoraplardan yana kullanın.

Yorum Yazın


isminiz:
E-posta:
Mesajınız: