Butik Mağazlar ve Pazar Yerleri

Butik mağazalarda Pazar yerlerinin önemi tartışılmaz çok büyüktür. Müşterilere en kolay ulaşımı sağlamak ve kaliteli hizmet verebilmek için kurulan n11, hepsiburda gibi platformlar bildiğimiz pazarcılık anlayışını genişleterek sunmaktadır. Bu platformlarda yer alabilmek için öncelikle doğru strateji belirlenmeli ve bir plan oluşturulmalıdır.

Küçük ölçekli bir butik mağazanın sahada aktif yer alabilmesi için Pazar yerleri araştırmasını da doğru yapmalıdır. Bulunmak istediği yerin alt yapısı pazarladığı ürünler genel olarak bu Pazar yerlerinden araştırılan ve revanşta olan ürünler seçim aşamasında önemlidir. Butik mağaza giyim ve aksesusar alanında tasarım ve ürünler söz konusuysa buna uygun bir platform seçilmelidir örneğin trendyol bu alanda uygundur. Bu noktada dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise seçilen sitenin güvenilir olmasıdır. Doğru zamanda doğru teslimat Pazar yerlerinin tercih edilebirlik oranını arttırabileceği gibi pazarda yer edinen butik mağaza için de önemlidir.

Pazar yeri nedir, pazar yerinde yer almak niçin gereklidir?

Pazar yeri: alıcılar ve satıcıları sanal ortamda bir araya getiren platformlardır.Bu tanımı biraz daha genişletecek olursak aklımıza gelen her ürünü büyük sanal bir pazarda bir çok ziyaretçiye sunduğumuz, güvenilir ve kaliteli bir hizmetle satıcılar ve alıcılar arasındaki bir köprü diyebiliriz. Günümüzde bu amaçla kurulan giyim alanında etsy, aliexpress, hepsiburada, çiçeksepeti, vitrindex, gittigidiyor, n11, sanalpazar, epttavm vb. gibi siteler doğrudan amaca hizmet ederek skalalarını giderek genişletmişlerdir. Bugün bir çok insanın ziyaret ettiği bu siteler butik mağaza anlayışına da yeni bir renk getirmiştir.

Avantajları ve dezavantajları nelerdir?

Küçük ölçekli firmaların , butik tarzı mağazaların, kolay ulaşabilirlik ve güven teşkil edebilmesi için bu tarz bir Pazar yeri platformu altında hizmet vermeleri yararlı olacaktır. Büyümeyi hedefleyen butik mağazalarda e-ticaret bir gereklilik konumundadır. Maliyeti fazla olan e-ticaret sitesi yerine bu Pazar yeri tercih edilebilir. Bir çok kişiye ulaşmak için oluşturulmuş bu sanal kanallar aranılan ürünlere kolayca ulaşılmasını sağladığı gibi aynı zamanda yurt dışına açılabilmek içinde fırsat sunar. Ürün hizmetleri hakkında yapılan yorumlar müşterilerin geri dönüşünde etkililik sağlar. En önemli avantajı ise 24 saat açık olmasıdır. Müşteri istediği saatte sipariş verebilir satıcı ve alıcı arasındaki zaman probleminide böylece engellemiş olur.

Dezavantajlarına gelicek olursak; ilk aşamada Pazar yerlerinde olabilmek için belirli bir miktar ödeme gerekebilir. Aynı zamanda bu taz platformlar rekabeti arttırır her geçen gün yeni bir butik mağaza ve türleri Pazar yerleri platformlarında üyelik oluşturmakdır bu da rekabeti kızıştırır. Her şirketin, mağazanın, kurum veya kuruluşların kendilerine özel politikası vardır. Bu özellik ihtiyaç duyulan Pazar yeri içinde oldukça gereklidir. Uygulanan politika ve kurallara uyma zorunluluğu kısmende olsa dezavantaj olarak sınıflandırılalbilir.

Yorum Yazın


isminiz:
E-posta:
Mesajınız: