Gelinlik Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli

Her genç kızın rüyasını süsyelen gelinlikler düğünlerin olmazsa olmazı. Aylar öncesinden planlanan bu özel giyisinin izlerine tarihte ilk olarak eski Mısır döneminde binlerce yıl öncesinde rastlıyoruz. Kat kat bir araya getirdikleri beyaz kumaşlı elbise o dönemde de gelinlik olarak kullanılmış. Antik Yunan geleneğinde de beyaz kutlamayı simgelerken, Romalıların o çağdaki renk tercihi sarıymış. Günümüze gelicek olursak değişen moda trendi ve beraberinde getirdiği yeniliklerle gelinlik tarz ve modelleri kişiden kişiye farklılık göstererek çeşitlenmiştir. Vücut tiplerine göre modellenen gelinliklerde renk ve model ayırt edici unsur olmuştur.

Gelinlik almadan önce karar verilmesi gereken unsurlardan biride özel dikim mi yoksa hazır modeller mi tercih edileceğine karar vermektir. Bunun için öncelikle vücut şeklinizi analiz edip sizin için hangi seçimin daha uygun olduğuna karar verip harekete koyulmalısınız. Eğer özel dikim bir gelinlik istiyorsanız modelini ve kumaş tipini belirleyip minimum 4 ay öncesinden harekete geçmelisiniz. Hazır modeller tercih edenler için bu süreç daha kısa olsada yinede birkaç ay önceden prova yapmak daha doğru olacaktır. Gelinikte önemli diğer aşama ise kumaş türüdür saten, şifon, dantel, tül … türüne karar verdikten sonra proporsiyonuza uygun gelinlik için gerekli aksesuarlar temin edilir. Duvak,gelin çiçeği ,gelin tacı gibi detaylar gelinliğinizin olmazsa olmazları.

Günümüzdeki gelinlik çeşitlerine gelicek olursak:

Prenses gelinlik modelleri

Etekleri kabarık tüllerden veya kumaşalardan oluşur.

Balık gelinlik modelleri

Bedeni dar ve dizden aşağı çan şeklinde açılan gelinlik modelidir.

A kesim gelinlik modelleri

Bedeni oturan ve belden aşaıya yavaşça genişleyerek inen A harfine benzer bir şekli olan gelinlik modelleridir.

Kılıf/düz gelinlik modelleri

Vücudu olduğu gibi saran ve aşağı doğru kılıf gibi inen gelinlik modelidir.

Kısa/mini etekli gelinlik modelleri

Kısa diz veya dizin üstünde biten gelinlik modelleridir.

Kraliyet gelinlik modelleri

Göğüs altına kadar vücudu saran ve göğüs altında bollaşan gelinlik modelleridir.

Vintage gelinlik modelleri

Tarlatan giyilmeyen uzun etekli gelinliklerdir. Dantelli gelinlikler bu gruba girebilir.

Peki gelinlik seçerken nelere dikkat edilmelidir?

Öncelikle kişi kendini analiz etmeli ve vücut tipine karar vermelidir. Günümüzde temel olarak 4 vücut tipi bulunmaktadır:

  • Elma vücut tipi
  • Armut vücut tipi
  • Kum saati vücut tipi
  • Atletik /kare vücut tipi

1.Vücut tipine göre gelinlik seçimi

Elma vücut tipine göre gelinlik seçimi

Bu tür vücut ölçülerine sahip olan kadınlar bel bölgesini saklayacak gelinlik tercih etmeli, göğüs ve kalçalara dikkat etmeli. Çok kabarık gelinlik modellerinden kaçınmalı.

Armut vücut tipine göre gelinlik seçimi

İnce bel vurgulanmalı bu vücut tipi için A Kesim gelinlik veya prenses gelinlik modeli doğru seçim olacaktır.

Kum saati vücut tipine göre gelinlik seçimi

Bu vücut tipine sahip kadınlar gönül rahatlığıyla bütün gelinlik türlerini seçebilirler. A kesim,prenses balık model hepsi bu vücut ölçülerine sahip kadınlara uyar.

Atletik/kare vücut ölçülerine göre gelinlik seçimi

Omuzları ön plana çıkarıcak, kalp tipi veya M tipi straples gelinlik modelleri tercih edilmelidir. Kabarık gelinlik modelleri prenses veya A Kesim gelinlik modeli bu vücut tipi için uygun olucaktır.

2.Mekana Göre Gelinlik Seçimi

1.Salon Düğünü

Eğer düğününüz bir salon düğünü ise gelinlik seçiminizide buna göre yapmalısınız. Doğru vücut ölçülerinden sonra bu da önemli bir ayrıntıdır.Kapalı alanlarda tercih edilen gelinlik modelleri genellikle uzun kuyruklu, uzun duaklı,kabarık,işlemeli ve gösterişli gelinlik modelleridir. Prenses model gelinlik, kraliyet modeli veya uzun kuyruklu bir balık gelinlik modeli doğru tercih olucaktır.

2.Kır Düğünü

Eğer eğlenceli bir kır düğünü düşünüyorsanız gelinliğinizide eğlenceye çevirmelisiniz size engel olan uzun kuyruklardan kaçınmalı rahat ve daha sade bir gelinlik tercih etmelisiniz. Uçuş uçuş tül detayların bulunabiliceği gelinlik modeli sizi çok zarif gösterecektir. Kısa mini etekli gelinlik modeli,vintage gelinlik bu ortam için oldukça uygun görünüyor.

Bu yazımızda gelinlik çeşitlerini ,mekana göre ve sizin vücut tipinize göre doğru gelinlik tercihinizi derledik. dilerseniz bu gelinlik modellerine Vitrindex.com Adresinden ulaşabilrsiniz.Umarız seçimleriniz hayalleiniz olur…

Yorum Yazın


isminiz:
E-posta:
Mesajınız: