Butik Mağaza sahiplerinin dikkat etmesi gerekenler?

Butik mağazalar günümüz alışverişlerinde öncelikli bir yere sahiptir Peki butik piyasasında etkin ve kaliteli bir konum edinmek istiyorsak nasıl bir yol izlemeliyiz? her konuda dikkat edilmesi gerektiği gibi butikler içinde öncelikli olarak rakiplerimizi gözden geçirmeliyiz. örneğin satmakta olduğunuz bir ürün üzerine çok talep oranı varsa ve yakındaki rakip mağaza veya butiklerde bu ürünler mevcut değilse bu ürünler üzerine yoğunlaşarak butiğinizin üzerindeki talepleri artırabilir ve rakiplerinize oranla yüksek karlar elde edebilirsiniz.Butik mağaza açmak için yapılması gereken adımları şu şekilde sıralayabiliriz.

MEKANI BELİRLEYİN

Öncelikle konum olarak nerede ve nasıl büyüklükte bir dükkan açılamsı gerektiğini tespit edin. mağzanın işlek caddelerde olaması sizi büyük hayellerin peşinden süreklemesin bağzen işlek caddelerde bir hevesle açılıp birkaç ay içersinde maliyetlerini karşılayamayıp ve ne yazıkki kapanma veya iflasın eşliğine giden mekanlar var. Eğer sizde bu tarz üzücü olaylara mağruz kalmak istemiyorsanız işletmenizin gelişimi için sizin işinize yarayacak en iyi mekanı seçip ortaya konan sermayenizle maliyetlerinizi karşılayın

İYİ BİR İŞ PLANI OLUŞTURUN

İşletmenizi uzun süreli ayakta kalabilemsi için öncelikli olarak plan yapın. Ödeme günlerinizi belirleyin dükkan gelir giderlerini oluşturan bir çizelge hazırlayın. Dükkanın hemen kar etmesi için acele etmeyin ve moralinizi yüksek tutup iş planınıza göre hareket edin.

DÜKKAN İÇİ DEKORASYONLARA DİKKAT EDİN

Hepimizinde bildiği gibi bağzen hiç tarzımız olmayan bir butuği sırf sıra dışı dekorasyonları olduğu için tercih edebiliyoruz dikkati sadace kıyafetlere çekmek bizce yanlıştır sunumda önemlidir.Dükkan içinde çalmış olduğunuz bir şarkı bile müşteriyi daha uzun dükkanda tutabilmenizi sağlar.Bunun için bu tarz görselliklere önem verip bu yönde rakip mağazalarıda örnek alıp bir yol izleyebilirsiniz.

TOPTANCILAR BELİRLEYİN VE ANLAŞMALAR YAPIN

Birden fazla toptancıyla anlaşıp piyasaları takip edin toptancılarla iyi pazarlıklar yapın ve müşterilerin ne tarz ürünler üzerinde daha çok taleplerinin olduğunu göz önünde bulundurun.Kıyafet seçiminde sıradışı olmak için modadan çok uzaklaşmayın herzaman farklı seçimler yapmak bizi hayal kırıklıklarına uğratabilir. Toptancıdan ihtiyacınızdan fazla ürün almayın ihtiyacınız olduğu kadar alıp oluşturmuş olduğunuz iş planının dışına çıkmayın.

MÜŞTERİ MEMNUNİYETİ İÇİN DONANIMLI PERSONELLER SEÇİN

Aslında hepimiz birer müşteri olduğumuzu unutmayalım öreneğin bir butiğe girerken ürünlerden çok personellerin güler yüzü ve hitap şekli hepimiz için çok önemlidir. Personel seçimi iş veren için çok önemlidir bu nedenden iyi bir personel zamanla artan müşteri demektir.İş verenler tarafından personellere ait ödül sistemleri oluşturulmalıdır.Personelin performansını artırmak için onlara iş verenleri tarafından belirli ödüller verilerek hem personelin hem iş verenin hemde müşteri memnuniyetini sağlayabilirsiniz.

SATIŞ FİYATLARINIZI BELİRLEYİN

Biranda zengin olup köşeyi dönmeyi beklemeyin fiyatları şişirip maliyetlerinizi hızlıca çıkarmaya çalışmayın.Piyasadaki satış fiyatlarnını takip edip ona göre bir yol haritası izleyin rakiplerizi dikkate alın ve sırf onlardan daha fazla kazanmak için fiyatlarınızı artırmayın ve herzaman müşteri tarafından tercih edilen bir butik olmaya gayret gösterin.

HEDEF KİTLEYİ BELİRLEYİN

Ürünlerinize en çok hitap eden hedef kitleyi belirleyin ve bu yönde bir yol izleyin hepsine biranda yoğunlaşmayın.Öncelikleriniz olsun ve hangi kitleye yoğunlaşırsanız sizin için işletmeniz için daha iyi olacağına karar verin.Bulunmuş olduğunuz kesimde alışverişe en meyilli hedef kitleyi baz alıp seçimlerinizi bu yönde yapın.

REKLAMLAR YAPIN

Hedeflerize kolayca ulaşmanızı sağlıycak reklamlar size dünyanın her yerinde markanızla müşteriler tarafından tanınmanızı sağlar. Birçok kitleye bu şekide sesinizi duyurabilirsiniz ve işletmeniz için iyi bir prestij başlangıcıdır.Giyim sektöründe reklam çok önemlidir ve işletmeyi biranda rakiplerine karşı mücadele imkanı sunarak işletmenizi daha korunaklı bir hale getirmenizi sağlar iyi bir vizyon elde etmek istiyorsanız reklamlara başvurun.

Yorum Yazın


isminiz:
E-posta:
Mesajınız: