Bebek ve Çocuk Giyimde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Her yaşta ihtiyaç duyulan giyim sektöründe doğduğumuz andan itibaren süregelen bir değişim ve gelişim söz konusudur. Hem fizyolojik hem de psikolojik açıdan gereklilik duyulan kıyafetlerde bebeklik ve çocukluk döneminde belirleyici unsur sağlıklı bir yapı içermesidir. Bu hususta dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır.

Gelişim Göz Önünde Bulunmalıdır

Bebeklikten çocukluk dönemine geçiş çok uzun bir süre olmamakla birlikte gelişim ve büyüme evresi bu dönemde çok hızlıdır bu sebepten bireyin gelişimi günden güne değişim gösterebilir.İlk aşamada fazlaca giyisi alınmamalıdır.

Sağlıklı Kumaşlar Tercih Edilmelidir

Bebek giyimde en önemli noktalardan biri kumaş seçimidir.Cildin rahat nefes almasını sağlayacak yumuşak pamuklu kumaşlar tercih edilmelidir. Kumaşın organik olmasına dikkat edilmeli ve kimyasal ürün ve boya kullanılmamış olmasına dikkat edilmelidir.

Rahatlık Ve Konfor

Bebeklikte de çocukluk döneminde de dikkat edilmesi gereken unsur rahatlık ve konfordur. Kolay giyilebilir olması ve giyisinin içinde rahat hareket edilmesi gerekmektedir. Oldukça hareketli geçen çocukluk çağında da kıyafet seçiminde belirleyicilik sağlayan nokta hareket özgürlüğüdür.

Leke Tutmayan Kumaş

Beslenmenin sık aralıklarla yapıldığı bu dönemde leke tutmayan kumaş annelerin vazgeçilmezi olucaktır.

Hassasiyetli Ten

Alerjisi olan çocukların giydikleri sıvı deterjanlarla uzun süre durulanarak yıkanmalıdır.

Bir Kat Fazla Giyinmeli

Özellikle yeni doğan bebeklerin ciltlerinin yağ tabakası ince olduğu için çok kolay ısı kaybederler. Bu sebepten yetişkinlere göre bir kat daha fazla giyindirilmelidir.

Yaz Ayında Şapka

Çocuk ve bebeklerde güneş her ne kadar sağlıklı ise de güneş çarpmalarına karşı mutlaka şapka kullanılmalıdır.

Etiket Kesilmeli

Cildi tahriş edebilen, zaman zaman kızarıklıklara ve alerjilere yol açan etiketler mutlaka kesilmelidir.

Dikişi Dışa Bakan Ürünler

Dikişi dışarı bakan ve sert ip kullanılmayan giyisiler bebek Ve çocuk sağlığı açısından önemlidir.

Kıyafette Çıt Çıt

Kıyafette bulunan çıt çıtların, metal aksesuarların , fermuarların sağlam olmasına dikkat edilmelidir. Yıkandığında oksitlenme yapmamalıdır.

Yorum Yazın


isminiz:
E-posta:
Mesajınız: