Erkek Giyim Kuralları

Temel ihtiyaçlarımızdan biri olan giyim 400.000 yıl önce Home Sapiens tarafından insan bedenini olumsuz çevre şartlarından korumak için icat edildi. Daha sonra çağımızın hızla ilerleyen yenilik akımı ihtiyaçla doğan bu algıyı genişleterek yeni algılar doğmasına sebep oldu. Kıyafet zaruri bir ihtiyaç dışında görsel zevk olarak tasarlandı ve birbirini kovalayan yıllarla süregelen moda trendleri oluştu. Kadın , erkek, çocuk, bebek gibi tüm yaş ve cinsiyetlere göre mevsimsel moda akımları dünyanın her yerinde salgın bir hastalık gibi yayılmaya başladı ve kısa sürede çok revanş görerek ilgi odağı olmayı başardı.

Peki erkekler bu akımın neresinde ?

Şıklığın zerafetle buluştuğu erkek giyim dünyası başlı başına kalabalık bir bütün. Tarihin tozlu sayfalarına kısa bir göz atıcak olursak geçmişte coğrafi koşullara bağlı bir giyim tarzının olduğunu görüyoruz. Örneğin göçebe bir hayat tarzı benimseyen Türk’lerde deriden yapılan rahat kıyafetler tercih edilmiştir. Giderek değişen bu giyim tarzı yerini ipek kumaşlı kaftanlara, son model fraklara bırakmıştır. Günümüzde ise artık demode sayılabilecek bu akımsal yenilikler yıkılmış ve yeni şıklık algıları oluşmuştur. Erkekler için günümüzde şık görünmenin 5 kuralı vardır.

Olmazsa Olmaz Takım Elbise

Her erkeğin mutlaka gardolabında bulundurması gereken takım elbiseler mutlaka vücut ölçülerine göre seçilmelidir. Aksi taktirde emanet gibi duran takım elbiseler hoş bir görüntü değildir.Takım elbisede olmazsa olmaz kravat ceketinizin klapasının genişiliği ile eşit olmalıdır. İnce takım elbise modelleri tercih edilmelidir. Cekette mutlaka omuzlar oturmalıdır ve gömlek yakaları ile ceket yakası arasında boşluk olmamalıdır. Genellikle siyah ve gri renk tercih edilmekle birlikte parlement mavisi takım elbiselerde günümüz trendindendir.

Siyah & Beyaz Gömlek

Bir diğer olmazsa olmaz ise siyah ve beyaz gömleklerdir. Siyah asil bir görünüm kazandırırken beyaz kusursuzluğu simgeler. Bu iki zıt rengi hayatımızın her alanında rahatlık ve şıklıkla kullanabiliriz. Siyahın kusur kapatıcı özelliği olduğu için hafif göbekli baylar için doğru bir seçim olabilir. Beyaz gömlek tercih edenlerin dikkat etmesi gereken nokta ise klasik ve üzerine tam oturmasıdır. Asla modası geçmeyecek olan bu iki rengi gardolabınızdan eksik etmemelisiniz.

Kışın Gözdesi Kaşmir Kazak

Gri veya siyah v yaka kaşmir kazaklar kış aylarının vazgeçilmezidir.Şık gömleklerle kombinlenebilicek bu kazaklar daha genç görünmek isteyenler için sade ve düz olmalıdır.

Bisiklet Yaka & Sweetshırt

Genellikle sezon ürünleri olan bu ürünler sonbahar ve ilk bahar aylarında tercih edileblir. Farklı desen ve renklerle çeşitlilik çeşitliliği sunmakla birlikte kot ceketlerle kombinlenerek spor bir görünüm kazanılabilir.

Kemer Ve Ayakkabı Uyumu

Ayakkabı siyah ise kemerde siyah olmalı aynı zamanda ikisininde türü aynı olmalıdır (deri, süet) uyumlu ve şık görünebilmek için göz ardı edilmemesi gereken bir kuraldır.

Yorum Yazın


isminiz:
E-posta:
Mesajınız: